Финалисти в Млад Благотворител
Петима финалисти в Млад Благотворител ще защитават каузите си
Пет проекта от страната продължават напред във втория етап на конкурса Млад Благотворител. Той насърчава ученици в гимназиален етап да направят благотворителен проект за кауза в полза на общността. Кандидатите ще се състезават, като представят идеите си в кратко видео. Фондация „Благотворител“ ще финансира осъществяването на два проекта със съответно 2000 лв. и 1000 лв. Второто място в конкурса се осигурява от Телъс Интърнешънъл Юръп.
Финалистите са:
„Аз уча… с моя приятел Робота“ на клуб „Роботика” при ПМГ ”Баба Тонка” гр. Русе. Учениците искат да помогнат на деца със СОП при усвояване на учебния материал по по-увлекателен начин, като стимулират образното им мислене. Идеята е да създадат робот, който да помага на по-малките за заучаване на цветове и цифри, а на по-големите да бъде в помощ по учебните предмети. Веднъж седмично младежите ще посещават училище „В. Априлов”, за да общуват с децата, и да им помагат да учат и да развиват въображението си.
„Еко-хармония – мечтаем, учим и творим в зелено” на Клуб „Добротворци“ към СУ „Иван Вазов“ – гр. Вършец. Проектът цели да формира активно гражданско отношение към състоянието на околната среда и популяризирането на доброволчеството като ценност и традиция. Учениците планират изграждането на екокът „Кошница на билките“ в училищния двор и поставяне на къщички за четене в Слънчевата градина, Боровия парк и пред Специализирана болница за рехабилитация „Свети Мина“.
„ЗДРАВословен кът” на Ученически съвет при СУ ”Христо Ботев”, село Горна Малина. Целта на проекта е да се подобри културата на хранене сред учениците от училището. Планират да изградят кът за здравословно хранене и по този начин учениците да добият знания за храните и техния произход, да са по-информирани за качеството им. В дългосрочен план учениците се надяват да възпитат у съучениците си потребност да се хранят със здравословна храна, вместо с „модерните“, високо технологични, но нездравословни храни и напитки.
„Заключи гнева в залата“ на Ученически съвет към ПТГ „Симеон Велики“, гр. Велики Преслав. Поради нарастващите нива на агресия в училище, учениците искат да мотивират младите хора за справяне с гнева, който води към рисково и асоциално поведение. Планират да създадат защитено пространство на учениците, в което могат да се освободят от негативната енергия и гнева, който ги изпълва. Очакванията са оборудваната зала да допринесе за спокойствието и душевния уют на всички гимназията, което да подкрепи увереността на учениците и да създаде добър микроклимат.
„Клуб на поколенията” на Маряна Юриева, от Земеделска професионална гимназия ”Кл. Тимирязев’’, гр. Сандански. Целта на проекта е да помогне на възрастните хора да почувстват по-значими, като предават знанията си на ученици в общи занимания като: „Йога с баба“, „Баба ни учи на плетене“, „Да бием дядо на шах“, „Сготви с баба“ и др. Съученици, възрастни и доброволци от града ще се събират веднъж седмично, за да се забавляват и изработват интересни предмети, като се учат взаимно на търпение и уважение.
Победителите ще бъдат избрани от тричленно жури и обявени на 5 декември в София. Журито е в състав: Красимира Величкова – Български дарителски форум, Надя Обретенова – БНТ и Ксавие Марсенаг – Телъс Интърнешенъл Юръп.