Обучение по възпитателния метод „Уроци за сърцето“
Днес, на 25 септември проведохме обучение на учители, които пожелаха да насочат интереса си към възпитателния метод „Уроци за сърцето“.
Всички участници в обучението „Стратегии за изграждане на характера и на подкрепяща среда в училище“, след приключване и на самостоятелната си работа по темата, ще получат сертификат и 1 квалификационен кредит.
Обучението включи както теоретична, така и приложна част със засилена активност на участниците.
Групата включваше директори и заместник директори на училища, учители и училищни психолози от София, Самоков, Габрово, с. Самоводене.
Лекторът Марина Кларксън, която е и автор на първа книга „Уроци за сърцето“ и съавтор във втората, обърна внимание на факта, че за да помагаме на децата и учениците не само теоретично, но и на практика да прилагат наученото за емоциите и добродетелите, е от особена важност ние самите да живеем със съзнателна мисъл за постъпките и действията си.
За щастие на екипа ни получихме и страхотна обратна връзка от участник: „Благодарим Ви за прекрасното обучение,
Ще предложа на ръководството да се организира за целия ни екип…“ /С. Чавдаров/
Из книгата „Уроци за Сърцето“ /автор Марина Кларксън/:
„Повечето от нас израстваме с представата, че чувствата и разумът са две измерения, които ръководят човека от отделни щабквартири и водят война, която не можем да помирим. Още повече, човешките драми често се дължат именно на това противоборство.
За да можем да изградим емоционална устойчивост и нравствена цялост, е важно да оставим това разбиране в миналото. С други думи:
Разумът и чувствата са част от една цялост – човешкото същество. Без тяхното единство ние не можем да развиваме характера си пълноценно.
И логичното, рационално поведение, и емоционалните реакции могат да бъдат осмисляни и променяни. Разумният анализ е този, който ни помага да разбираме и управляваме емоциите и чувствата си. От своя страна, емоциите и чувствата са тези, които мотивират поведението ни и ни помагат да общуваме и да разбираме другите хора. Нито разумът, нито емоциите могат да водят самостоятелно здравата човешка психика. Ето защо е важно да се научим да правим връзката между разума и чувствата ни все по-здрава – затова и в последните десетилетия се говори все повече за емоционална интелигентност.“
Учители, ако желаете да се регистрирате за бъдещо наше обучение на тази тема, ползвайте формата в сайта на фондация Благотворител: http://www.dobrodeteli.bg/obuchenie/registracia.html