Честит празник на знанието
Честит 24-ти май!
Днес честваме деня на българската просвета и култура и на славянската писменост и прославяме на делото на братята Кирил и Методий! Поздравяваме всички, които със своите знания, умения, усилия и дух създават блага, търсят и откриват нови предизвикателства в науката. Нека бъдат вдъхновени всички български учители, писатели, поети, издатели, посланици на знанието и радетели за запазване и развитие на българската книжнина!
24 май е не само най-българският, най-чистият и духовен празник. 24 май е и най-старият празник, честван у нас – вече повече от 200 години. В арменски летописи от началото на 19-и век е открито описание от свещеник, когото завели в Шумен през май 1803 г. “на празник на писмеността на българите” и той видял “как те пели тъжни песни и после играли хоро”. Малко народи могат да се похвалят с подобен култ към образованието и просветата. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.
В Русе през 1892 г. Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва химна „Върви народе възродени“. През май 1901 г. Панайот Пипков написва музиката към текста.
С въвеждането на грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден – 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).
Самата дума „просвета“ носи в себе си “светлината”, която винаги е била символ на знанието.
Честит празник на знанието!