Постигам по-висок успех – представяне 2025

Гергана Георгиева – „Използването на „вятъра“ в наша полза ни учи на търпение, постоянство и креативност.“

Гергана Георгиева е на 19 г. от гр. София. Студентка е в първи курс в УНСС, специалност “Финанси”. За втора поредна година е стипендиант по програма “Постигам по-висок успех”. Тази година кандидатства с общ успех отличен 5.68, от дипломата си за средно образование.

„Обичам да чета, да играя волейбол, да танцувам (танцувала съм 3 години хип-хоп), бях добра по химия и съм стигала доста напред в олимпиадата, завърпих 12 клас с 5.88, а цялостно от 5 до 12 с 5.67.“

В есето си на тема “Не можем да променим посоката на вятъра, но можем да го уловим с платната си”, Гергана е написала: “Използването на вятъра в наша полза ни учи на търпение, постоянство и креативност.Независимо от това, какъв вятър ще ни отведе на пътя ни, ние имаме силата да насочим платната си и да продължим да се движим напред. Също така е добре, понякога да се пуснеш по течението и да видиш, накъде ще те изпрати вятъра, защото след всяка буря идва слънце.”

На въпроса “Какво е шедростта?”, Гергана отговаря: “Щедростта е добродетел, която се появява не само като материална помощ, но и време, внимание, както и духовна подкрепа. Щедростта включва готовност да споделиш от своето, дори когато не ти е лесно да го направиш. Проявяваме щедрост, когато доброволно помагаме на някого, без да очакваме нещо в замяна. Например, когато подкрешпяме приятел в труден момент, когато се правят неща с благотворителни цели, когато просто отделим време да излушаме хората, които имат нужда от това. Щедростта се забелязва и в малките неща като да помогнеш на непознат, да споделиш храна или да дадеш знания и умения. Щедростта е основа за изграждане на доверие и позитивни взаимоотношения. Тя помага на хората да се чувстват подкрепени и ценени, което от своя страна насърчава чувство на благодарност и взаимност. Лично аз смятам, че щедсростта би се проявила при бедно финансов човек, защото той знае какво е да нямаш. Също така смятам, че беден човек не е този, който няма финансовта възможност, а този, който е лишен от емоции, добрина и щедрост.”