Постигам по-висок успех – представяне 2025

Юлиана Спасова – „Болката е стихия точно като вятъра – връхлита, но трябва да умеем да я уловим и претворим.“

Юлиана Спасова е на 17 г. Тя учи в Национално училище за танцово изкуство в София, специалност “Български танци“. Кандидатствала е в програмата “Постигам по-висок успех“, с общ успех от девети клас, отличен 5.50. През учебната 2023-2024 г. е завършила десети клас.

Юлиана описва себе си, като упорита и дисциплинирана, умеща да разпределя времето си, така че да се справя с всичките си задачи за деня. Казва „Обичам да помагам на хора в трудни ситуации. Смятам също, че съм и лоялна, енергична, щедра, с чувство за хумор, постоянна и трудолюбива. Аз съм от хората, които не вземат лесно решения, но се стремя да променя това…“ Нейният талант е в областта на българските народни танци. За нея обучението в Националното училище за танцово изкуство е сбъдната мечта.

За любими занимания и интереси, тя ни пише: „Вълнувам се от народни танци и четене на книги. По-голямата част от деня ми в училище преминава в танци. Любимите ми предмети в училище са Български танци и Литература. Обичам да чета книги на любовна тематика и българска литература. Едно от любимите ми произведения е „Железният светилник“ на Димитър Талев. Последната книга, която прочетох е „ Премълчани истина“ на Колийн Хувър. Нещото в нея, което ме впечатли най-много е начина, по който е представена силната връзка между майките и дъщерите. Там тя беше описана по един много красив и истински начин.“

В есето си на тема „Не можем да променим посоката на вятъра, но можем да го уловим с платната си“, Юлияна е написала: „Човешката съдба е непредсказуема.Никой не ни учи как да пораснем, когато изгубим „учителите“ си.“ „Болката е стихия точно като вятъра – връхлита, но трябва да умеем да я уловим и претворим.“

На въпроса “Какво е щедростта?“, Юлиана е отговорила: ”За мен щедростта е способност човек да бъде отзивчив и да дарява от себе си, без да се интересува от лична изгода. Щедростта може да бъде материална, като например даряване на пари или предмети, или нематериална, като изразяване на подкрепа, време или внимание. Всеки човек може да бъде щедър, дори и този, който няма достатъчно материални средства. По някой път бедният човек може да ти даде много повече, отколкото богатият би успял. Както написах по-горе щедростта не се изразява само в материалното. Не е нужно човек да е богат, за да е щедър.“