Постигам по-висок успех – представяне 2025

Мелиса Аярова – „…да се възползваме от даденото и да приемаме всяко изпитание, като урок“

Мелиса  Аярова е на 19 г. от гр. Ботевград. Студентка е в първи курс в УНСС – гр. София, специалност “Финанси”, дистанционно обучение. За втора поредна година е стипендиант по програма “Постигам по-висок успех”. Тази година кандидатства с общ успех отличен 5.85, от дипломата си за средно образование.

Мелиса описва себе си, като “борбен, амбициозен, смел, общителен, креативен и всеотдаен човек“. Обича да рисува и в продължение на десет години е танцувала във Фолклорен ансамбъл “Ботевград“. Казва, че е избрала университетска специалност “Финанси”, защото “обича математиката, пресмятането, изчисляването и точността, която се изисква в тази сфера”.

В есето си на тема “Не можем да променим посоката на вятъра, но можем да го уловим с платната си”, Мелиса е написала: “Метафората за платната ни подтиква да се замислим, как можем да използваме уменията и ресурсите си, за да се адаптираме към промените. Улавянето на вятъра изисква не само умение, но и смелост…

Когато говорим за улавянето на вятъра с платната си, говорим и за личен растеж. Важно е да развием уменията си за приспособяване и да изградим устойчивост. В свят, който постоянно се променя, способността да се адаптираме и да намерим нови пътища е от съществено значение. Често животът ни предоставя възможности, които в началото изглеждат непосилни, но при правилното отношение могат да доведат до невероятни резултати…. Всеки от нас притежава вътрешната сила да преодолее препятствията и да използва обстоятелствата в своя полза. Вместо да се опитваме да променим вятъра, можем да се научим да го уловим и да се движим напред, независимо от посоката, в която духа. Животът е плаване, а ние сме капитаните на собствените си кораби, способни да се справим с всяка буря и да открием нови хоризонти. Важното е да знаем как да се възползваме от даденото и да приемаме всяко изпитание, като урок.”

На въпроса “Какво е шедростта?”, Мелиса отговаря: “Щедростта, за мен, е процес на даване и споделяне, който идва от сърцето и душата. Тя не се ограничава само до материалните неща, а включва и време, внимание и подкрепа. Щедростта показва грижа и емпатия към другите, независимо дали става въпрос за близки или непознати. Тя може да създаде позитивни връзки и да направи света по-добро място.”