Имайте предвид, че журито ще оценява вашия проект единствено и само върху това, което сте описали във формуляра. Няма да се разглеждат прикачени в имейла снимки и други материали. Вмъквайте всичко – снимки, линкове и т.н. във формуляра.
Когато изпратите имейла с кандидатурата на проект, ще получите обратен отговор от нас, че сме получили вашия проект. В случай че нямате отговор от нас, моля свържете се по телефона с нас за уточняване. Технически грешки се случват и вече сме губили кандидатури поради неизписан правилно имейл.
Задължително преименувайте формуляра с името: „вашия проект – формуляр“. Пишете в „относно“ на имейла „Кандидатура – името на проекта“.
Очакваме да напишете няколко изречения придружителен текст в имейла с документите – кои сте вие, от кое училище, от кое населено място, какво ви мотивира да участвате в този конкурс.
Тук обръщаме внимание на кандидатстващите в конкурса „Млад Благотворител“ 2025 г. към изискванията ни по отношение на съставяне на екипите и екипната работата по проектите.
Най-вероятно всеки проект започва с идея, която хрумва на един ученик, но сам човек трудно може да извърши чудеса. Тук идва моментът, в който е време да се довери на съмишленици, с които да обсъди тази идея, след това заедно да напишат проекта и да ни го изпратят.
Важно е да уточним каква е ролята на ментора – учител или родител, който застава до екипа ученици. Тази роля е съществена. Ръководителят поема отговорността да представлява екипа, когато става дума за превеждане на авансови суми по дейностите. Също така, знаем, че има моменти, в които ентусиазмът спада и е хубаво този възрастен сред младите да има подходящите думи, методи и личен пример, с които да ги мотивира да продължат напред.
Едно от основните правила в конкурса „Млад Благотворител“ е учениците да бъдат тези, които разписват проекта и попълват своите идеи във формулярите. Повярвайте, винаги проличава, когато учител е написал текста за представянето на проекта… Учители, оставете учениците сами да пишат, трият и отново да пишат!
Дайте препоръки, помогнете със съвети, но не взимайте тази важна роля, тя е за учениците!
Като възраст всички ученици от екипа е необходимо да отговарят на основните изисквания и да са от 8. до 12. клас. Ако имате по-малки и по-големи приятели, които искат да се включат в проекта, то нека те бъдат в ролята на съмишленици и подкрепа.
Изискване към екипите на 2025 г. ще бъде да има ясно разграничими роли. С други думи да обозначите за нас, но и вътре в екипа да бъде предварително договорено кой в какво е силен и за какво ще отговаря по време на изпълнението на проекта.
Ето някои възможни длъжности, които да използвате:
1️. Финансов контрол – отговаря за финансовата част на проекта, бюджетиране, фактури, отчитане, финансов отчет. До този момент с финансовата част се ангажират учителите, а не това е целта на проекта. Учителят е контролиращ орган, а не изпълнител.
2️. Мениджър Комуникации – вътрешни – с членовете на екипа, с контрагенти, с фондация „Благотворител“; публични – отговаря за популяризация на каузата, подбира снимки, пише текстове за социалните медии, прави списък на медиите, до които ще пише при всяка нова дейност по проекта.
3️. Оперативен мениджър – отговаря за следването на плана на проекта, спазване на сроковете, изпълняване на задълженията по конкретните дейности.
4️. Препоръчителна е и 4-та длъжност, оправдана от спецификата на проекта.
Възможно е хората в екипа да бъдат взаимнозаменяеми или един човек да бъде вписан като отговорен по всички тях. И все пак изберете ролите, като прецените силните страни на всеки участни4