Национален конкурс „Млад благотворител“ – 2025

programa-mlad-blagotvoritel-x400

ДАРИ за Програма МЛАД БЛАГОТВОРИТЕЛ ТУК!

Срок на кандидатстване: 15-ти ноември 2024 г.

Национален конкурс "Млад Благотворител" 2025

НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС 2025

Очакваме проекти за благотворителни инициативи на ученици. Това е възможност да спомогнете за промяна на средата, в която живеете или да развиете смислена кауза. Кандидатствайте за финансиране на своята идея тук!
icon-8-reglament
РЕГЛАМЕНТ НА КОНКУРСА
icon-9-usloviq
УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ
icon-6-kandidatstvane
ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ
icon-7-finansi
ФИНАНСИРАНЕ
icon-5-suveti
СЪВЕТИ
icon-4-juri
ЖУРИ
icon-2-pobediteli
ПОБЕДИТЕЛИ КЛАСИРАНЕ
icon-3-predstavqne
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПОБЕДИТЕЛИТЕ
icon-1-hronologiq
НОВИНИ / ХРОНОЛОГИЯ
icon-8-reglament
РЕГЛАМЕНТ НА КОНКУРСА

Млад Благотворител е конкурс за благотворителни инициативи на ученици от 8. до 12. клас.

Конкурсът дава възможност на ученици от цялата страна да представят идея за благотворителна кауза, с която могат лично да допринесат за доброто на обществото.

Очакваме индивидуални проектни предложения или от група приятели/съученици до 5 човека/.
Каузата, която учениците избират е възможно да бъде национално значима, но също така може да е посветена на малка група хора или дори в подкрепа на конкретен човек.

В конкурса има обявени 4 тематични кръга – три благотворителни теми и възможност за предприемачески проект с кауза.

Каузите на проектите нека отговарят на една от трите зададени теми:
– Подкрепа за деца/ученици, лишени от родителски грижи или възрастни хора в нужда
– Съхраняване на музикалното наследство на България
– Екология /опазване и грижа за околната среда/
– Иновативно предприемачество с кауза

  • Новото в конкурса за 2025 година е: изискваме учениците да създадат резюме на проекта си. В кратък текст е необходимо да разберем: Каква е идеята, запалила учениците да правят добро; какъв проблем решава, каква е целта на проекта; за кого и как е полезен; как ще бъде осъществен (през какви дейности).

Проектите се разписват и изпращат от ученици. Във формуляра се вписва възрастен човек – учител, ръководител на извънкласна дейност, родител или друга обвързаност. Възрастният съмишленик подкрепя каузата и младежите, оказва менторска подкрепа, но не е инициатор и основна движеща сила.

icon-9-usloviq
УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ

Допустими кандидати: Ученици от 8. до 12. клас от цялата страна, които желаят да бъдат доброволци в свои каузи.

 

Фондацията ще дари средствата за осъществяването на най-смислените и добре аргументираните инициативи.

icon-7-finansi
ФИНАНСИРАНЕ

7 (седем) проекта ще бъдат финансирани за изпълнение през 2024 година:

КАТЕГОРИИ:
Каузите на проектите нека отговарят на една от трите зададени теми:

N.B. Ще бъдат одобрени по два проекта от всеки тематичен кръг.

КАТЕГОРИЯ:

„Иновативно предприемачество с кауза“ – проектът-победител в тази категория ще бъде финансиран с 1200 лв.

 

Критерии, на които е необходимо да отговарят проектите, състезаващи се в тази категория:

САМОФИНАНСИРАНЕ:
Всеки проект включва и кампания за набиране на средства. Тези средства отговарят на минимум 10% от дарената от Фондацията сума за проекта. Събраните по този начин допълнителни 10% (или повече) се добавят към вече предоставената сума за изпълнение на проекта. 

Пример: Ако сумата предоставена от Фондацията на победил проект е 1000 лв., то инициативата за самофинансиране би трябвало да добави към тези 1000 лв. поне още 100 лв.

icon-6-kandidatstvane
ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ

Срок на кандидатстване: 15-ти ноември 2024 г.

Декларация за информирано съгласие-над 16_години-2025.doc

Попълнена, подписана декларация за всеки участник от екипа, изпращащ проекта, включително учителят.

Декларация за информирано съгласие-непълнолетни-_2025.doc

Декларация за съгласие от родител - попълнена, подписана и сканирана.
Прилага се за всеки ученик, който няма навършени 16 г.

Изпращане на готовите проекти на: konkursi@blagotvoritel.org

Обучение: Представители от екипите на 15 проекта ще преминат обучение „Управление и реализация на проекти“.

Времетраене на проектите: Дейностите по проектите се планират от януари до юни.

Популярност: Осигуряваме популярност на каузите и учениците, които ги осъществяват.

Консултация: Кандидатстващите могат да получат отговори на възникнали въпроси или съвет при писането на проектите си. Ще се радваме да ви подкрепим и да помогнем.

Телефон за консултация: 0885 414 038 /Станислава Рашева/

icon-5-suveti
СЪВЕТИ И НАСОКИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ

Имайте предвид, че журито ще оценява вашия проект единствено и само върху това, което сте описали във формуляра. Няма да се разглеждат прикачени в имейла снимки и други материали. Вмъквайте всичко – снимки, линкове и т.н. във формуляра.

 

Когато изпратите имейла с кандидатурата на проект, ще получите обратен отговор от нас, че сме получили вашия проект. В случай че нямате отговор от нас, моля свържете се по телефона с нас за уточняване. Технически грешки се случват и вече сме губили кандидатури поради неизписан правилно имейл.

 

Задължително преименувайте формуляра с името: „вашия проект – формуляр“. Пишете в „относно“ на имейла „Кандидатура – името на проекта“.

 

Очакваме да напишете няколко изречения придружителен текст в имейла с документите – кои сте вие, от кое училище, от кое населено място, какво ви мотивира да участвате в този конкурс.

 

 

 

Тук обръщаме внимание на кандидатстващите в конкурса „Млад Благотворител“ 2025 г. към изискванията ни по отношение на съставяне на екипите и екипната работата по проектите. 

 

Най-вероятно всеки проект започва с идея, която хрумва на един ученик, но сам човек трудно може да извърши чудеса. Тук идва моментът, в който е време да се довери на съмишленици, с които да обсъди тази идея, след това заедно да напишат проекта и да ни го изпратят.

 

Важно е да уточним каква е ролята на ментора – учител или родител, който застава до екипа ученици. Тази роля е съществена. Ръководителят поема отговорността да представлява екипа, когато става дума за превеждане на авансови суми по дейностите. Също така, знаем, че има моменти, в които ентусиазмът спада и е хубаво този възрастен сред младите да има подходящите думи, методи и личен пример, с които да ги мотивира да продължат напред.

 

Едно от основните правила в конкурса „Млад Благотворител“ е учениците да бъдат тези, които разписват проекта и попълват своите идеи във формулярите. Повярвайте, винаги проличава, когато учител е написал текста за представянето на проекта… Учители, оставете учениците сами да пишат, трият и отново да пишат!

Дайте препоръки, помогнете със съвети, но не взимайте тази важна роля, тя е за учениците!

 

 

Като възраст всички ученици от екипа е необходимо да отговарят на основните изисквания и да са от 8. до 12. клас. Ако имате по-малки и по-големи приятели, които искат да се включат в проекта, то нека те бъдат в ролята на съмишленици и подкрепа.

 

Изискване към екипите на 2025 г. ще бъде да има ясно разграничими роли. С други думи да обозначите за нас, но и вътре в екипа да бъде предварително договорено кой в какво е силен и за какво ще отговаря по време на изпълнението на проекта.

 

Ето някои възможни длъжности, които да използвате:

 

1️. Финансов контрол – отговаря за финансовата част на проекта, бюджетиране, фактури, отчитане, финансов отчет. До този момент с финансовата част се ангажират учителите, а не това е целта на проекта. Учителят е контролиращ орган, а не изпълнител.

 

2️. Мениджър Комуникации – вътрешни – с членовете на екипа, с контрагенти, с фондация „Благотворител“; публични – отговаря за популяризация на каузата, подбира снимки, пише текстове за социалните медии, прави списък на медиите, до които ще пише при всяка нова дейност по проекта.

 

3️. Оперативен мениджър – отговаря за следването на плана на проекта, спазване на сроковете, изпълняване на задълженията по конкретните дейности.

 

4️. Препоръчителна е и 4-та длъжност, оправдана от спецификата на проекта.

 

Възможно е хората в екипа да бъдат взаимнозаменяеми или един човек да бъде вписан като отговорен по всички тях. И все пак изберете ролите, като прецените силните страни на всеки участни4

icon-4-juri
ЖУРИ

Изчакване на потвърждение от членовете на журито за 2025 година

Представяме членовете на журито на Национален конкурс МЛАД БЛАГОТВОРИТЕЛ“ 2024.

  • Валерия Чанкова – Журналист, 20 години стаж в телевизия / bTV и Nova/, сега продуцент в bTV Новините
  • Десислава Еленкова – Мениджър „Корпоративни комуникации и реклама„ в „Евроинс Иншурънс Груп“ АД – партньори и дарители в конкурса
  • д-р Миглена Дамянова – Старши учител по философия и гражданско образование МГ „Баба Тонка“ Русе, д-р по философия на правото и политиката. Председател на областна комисия за оценяване на проекти на Национална олимпиада по „Гражданско образование“.
  • Милена Андреева – Служител в Администрацията на Министерския съвет, с дългогодишен опит в сферата на младежките политики като директор на дирекция „Младежки политики” към Министерство на младежта и спорта.
  • Наско Стаменов – Учител по химия в НПМГ “Акад.Любомир Чакалов”. Учител и комуникатор на науката. Участва в подготовката на ученици за международни състезание по природни науки. Води своя рубрика в предаването „100% будни“.
  • Татяна Христова – – Професионален сертифициран коуч на лидери средно и висше управленско ниво; съосновател на компанията WeCoach.Team.
  • Теодора Бакърджиева – Изпълнителен директор на „Български Дарителски Форум“.

Благодарим за компетентното оценяване на членовете на журито през 2024 година!

icon-2-pobediteli
ПОБЕДИТЕЛИ КЛАСИРАНЕ

Ето как обявихме победителите в Национален конкурс „Млад благотворител“ 2024 година.

Обявяването на победителите направихме в дискусионно студио, с аргументирани решения лично от журиращите в конкурса. На срещата присъстваха още създателят на фондация Благотворител – Стойко Петков и Станислава Рашева – Председател на УС на фондацията и Ралица Коларова – победител с 2-ро място в Национален конкурс „Млад Благотворител“ 2023 година.

Всички проекти, които получихме имат голям потенциал! Ученици, не се отказвайте, работете по идеите си, за тях са нужни не толкова средства, колкото отделено време, сърце в каузата и съмишленици!

По изключение 8 проекта финансирахме за осъществяване на планираните дейности. Класирани са два проекта на 5-то място.

Класират се по два проекта във всяко тематично направление на конкурса, както и един проект в новата категория „Иновативно предприемачество с кауза“.

Финалисти в Национален конкурс „Млад Благотворител“ 2024 година са:

  • В категория: Иновативно предприемачество с кауза
    Различни, но заедно – обединени в спорта, Професионална гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров“, гр. Варна, (225 точки). Получават 1200 лв.

В тематични направления на конкурса:
1-во място „Мелодиите на Нашето Наследство“ –  ученици от Първа езикова гимназия, гр. Варна, (240 точки). Получават 1500 лв.
2-ро място „Мисля със сърцето си“ –  ученици от Професионална гимназия по лека промишленост, екология и химични технологии гр. Ямбол, (231 точки). Получават 1200 лв.
3-то място „Еко войни от гимназията“ –  ученици от Природо-математическа гимназия „Акад. Сергей Корольов“ гр. Благоевград , (230 точки). Получават 1000 лв.
4-то място „Да опазим градските таралежчета“ –  ученици, членове на клуб „ПанГея“/ младежка природозащитна организация към WWF България/ и възпитаници на НЕГ “Проф. Константин Гълъбов” и Национална природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов” гр. София, (228 точки). Получават 800 лв.
5-то място „Подай ръка – зарадвай дете“ – ученици от Професионална гимназия по икономика „Георги Стойков Раковски“, гр. Ямбол, (218 точки) Получават, 800 лв.

5-то място “Мечтаната дреха” на ученици от ПГО „Княгиня Мария Луиза“, гр. София, (217 точки) Получават, 800 лв.

6-то място „Бистро кладенче с жива вода“ – ученици от СУ „Цветан Радославов“  гр. Свищов гр. Свищов, (210 точки). Получават  800 лв.

Конкурсът “Млад Благотворител” 2024 година се осъществи в партньорство и с подкрепата на Евроинс Иншурънс Груп

icon-3-predstavqne
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПОБЕДИТЕЛИТЕ
icon-1-hronologiq
НОВИНИ / ХРОНОЛОГИЯ