Инвестиция в бъдещето
Целта на проекта е да подпомогне процеса на израстване на творчески осъзнати личности и единни общности чрез разширяване на обхвата на прилагане на Методика за преподаване и практикуване на общочовешките добродетели.
Целева група: 15 младежи, които са напуснали институциите за деца и се справят успешно в своя самостоятелен житейски път. Част от младите хора са студенти, другите са намерили подходяща работа и се самоиздържат.
Целта е младите хора да бъдат подкрепени в процеса на себеосъществяването си, като се запознаят с 36 общочовешки добродетели, които да практикуват в ежедневието си. Започналите вече самостоятелен живот са бъдещи родители, за които е важно да се запознаят с основни принципи във възпитанието на едно дете като творческа личност и да бъдат мотивиращ фактор за по-малките деца в институции.
Продължителност: 5 месеца /от 15.05.2013 до 15.11.2013 г./
Финансиране: по проект „Стъпки към самостоятелност” на SOS Д етски селища София с финансовата подкрепа на SOS Детски селища Дания, чрез средства, предоставени от Фондация Велукс, Дания.
Основни дейности:
Провеждането на специализирано обучение
Проведени са две обучения на общо 23 младежи от от дом „П. Р. Славейков”, дом „Христо Ботев” и дом „Асен Златаров” София, SOS Детски селища София, защитено жилище „Заедно” с. Гурмазово, Наблюдавано жилище в с. Скравена, наблюдавано жилище „Шарена къща” с. Лозен. Обучените са запознати с възпитателните стратегии на проекта и придобиха знания и умения да преподават чрез интерактивни методи добродетелите на деца и младежи в различни детски центрове. След обучението младите хора започнаха да преподават добродетелите в домове по свой избор.
Полуляризиране на добрите практики:
Организирана е кръгла маса през ноември на тема: „Училището като източник на вдъхновение за съвременен прочит на нравствените стандарти”. В дискусията участваха представители на средни училища в София област и София град, на МОН, на СУ „ Св. Климент Охридски, на Столична община, на БНР „Христо Ботев”, фондация „Обичай това дете”, фондация „Стъпка по стъпка”, фондация „Благотворител”, наблюдавано жилище с. Лозен. Участниците се обединиха около идеята – Училището чрез съвременните възможности за образование, които предлага, е призвано да съхрани духовните ценности на обществото, както и да покаже критериите за тях.
Преиздадена е Методика за преподаване и практикуване на добродетели със споделения безценен опит от реализиране на проектите „Работилница за добродетели” и „Час по добродетели” на фондация „Благотворител” в българските училища. Отпечатани са 150 броя от учебното пособие , за да достигне до повече учители и ученици и да се прилага ефективно.
Постигнати резултати:
- 23 младежи, преминали 2 специализирани обучения за преподаване и практикуване на добродетели;
- Проведени 20 часа по добродетели в центрове за деца;
- Повече от 50 деца и младежи, участвали в часовете добродетелите;
- Допълнено и преиздадено учебно пособие Методика за преподаване и практикуване на добродетели – 150 бр.
- Обогатен професионален опит на обучителите за работа с уязвими групи младежи;
- Проведена кръгла маса за ролята и мястото на нравственото образование в учебния процес;
- Обогатен опит на екипа на фондация „Благотворител” по отношение на провеждане на значими обществени дискусии;
- Повишени нравствени критерии на младите хора, намалено влияние на рисковите фактори – насилие, зависимости, проституция, трафик и др;
- Информирана общественост за ползите от практикуването на добродетелите и по-добро разбиране потребности на младите хора.